Corydon om sin nye rolle i udviklingspolitikken: ”Jeg vil kun tale om betydningen af frie og uafhængige medier”

Den har været ventet med vældig stor spænding, listen over de personer, der fremover får adgang til at rådgive udenrigsministeren om retningen i Danmarks udviklingssamarbejde.
For ikke alene er oprettelse af de to nye fora - Partnerskab for Global Udvikling (PGU) og Eksternt fagligt Panel (EP) et opgør med den hidtidige tradition, hvor det især har været forskere og udviklingseksperter, som var løbende vagthunde og sparringspartnere om prioriteringerne i udviklingsbistanden gennem det Udviklingspolitiske råd.
Nedsættelsen af de to nye fora er også en direkte udspringer af den nye udviklingspolitiske strategi ”Verden i opbrud”. Den blev vedtaget sidste sommer og har som overordnet formål at ”sikre bredere forankring af udviklingssamarbejdet gennem tidligere og tydeligere inddragelse af relevante danske aktører.” Strategien lægger stor vægt på at udviklingssamarbejdet skal tale ind i sikkerhedspolitik, kommerciel bæredygtighed og samarbejde, der gavner danske interesser.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
Nyhedsoverblik

Veteran til Søren Gade: Hvor kan jeg returnere min medalje for sårede i tjeneste?

Professorer: Folketinget opfører sig som et lukket broderskab i sagen om Afghanistan-udredningen

Folketingets øverste ledelse kan underkende centralt udvalg i strid om Afghanistan-eftermæle

Ny formand for Udenrigspolitisk Nævn: Politikere skal kunne fjerne egne navne fra uvildig Afghanistan-undersøgelse

Christian Friis Bach til veteran: Dit angreb på mig er hverken rimeligt eller rigtigt















