Vold og ustabilitet får antallet af internt fordrevne i Burkina Faso til at eksplodere: "Det eneste, vi ønsker, er at vende tilbage"

25. juni 2021 kl. 05.00
KØBENHAVN/OUAGADOUGOU:
Det kradser lidt i halsen, da Altinget stiger ud af en mudret Range Rover og sætter fødderne på den røde jord i en flygtningelejr i Kaya, Burkina Faso.
Det er røgen fra rækker med små bål og jerngryder, som hænger i den tunge, hede luft og krilrer i svælget.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Udvikling kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
















