S kæmper videre mod begrænsning på sygedagpenge

1100 mennesker vil få gavn af den forlængelse af sygedagpengeordningen på 13 uger, som regeringen og Dansk Folkeparti har lagt op til som en del af finansloven.
Sådan lyder beskæftigelsesminister Inger Støjbergs (V) svar på et spørgsmål stillet af Socialdemokraternes Lennart Damsbo-Andersen. Men han er langtfra tilfreds med svaret - en stor restgruppe vil stadigvæk blive frataget deres sygedagpenge.
"Vi ved, at der er mere end 5000, som hvert år mister deres sygedagpenge, når de falder for 52 ugers-reglen. Når regeringens forslag kun vil komme til at berøre 1100, så er der jo en stor gruppe tilbage, som stadigvæk er syge, og som står til at miste sygedagpenge - og for fleres vedkommende vil det betyde, at de mister hele forsørgelsesgrundlaget," siger Lennart Damsbo Andersen.
Indsigt
Simon Kollerup40 årI dag
MF (S), formand, Folketingets Finansudvalg, forsvarsordfører, præsident for Beredskabsforbundet, fhv. erhvervsminister
Nina Lykke Kjeldsen41 årI dag
Underdirektør, Dansk Industri
Mette Wier65 årI dag
Direktør, professor, DTU Management, Institut for Teknologi, Ledelse og Økonomi, medlem af bestyrelsen for Gate21, Det Tekniske Universitetshospital og Danish Life Cycle Cluster
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost
- Aldersforskere: Den kommende regering skal overveje mindst tre ting, når den beslutter fremtidens pensionssystem
- 3F: Landbruget må aktivt bekæmpe svindel, hvis praktikordning skal overleve
























