8. marts 2019 kl. 16.28
I mandags meddelte administrerende direktør Niels Smedegaard, at han forlader sin post som administrerende direktør for DFDS. Nu har Henrik Holck, der har ansvaret for området People and Ships, også meddelt sin afgang. Det skriver ShippingWatch.
Det var Niels Smedegaard, der i 2007 ansatte Henrik Holck i rederiet, og nu forlader de samtidig rederiet.
"Alt har sin tid, og jeg kan se tilbage på næsten 12 fantastiske år under Niels Smedegaard. Jeg har nydt at arbejde for DFDS, og jeg takker alle i People & Ships-divisionen for deres support og store indsats for DFDS," siger Henrik Holck i en meddelelse fra DFDS.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion..
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Tim Smidemann39 årI dag
Direktør for hr, kommunikation og forretningsudvikling, PFA
Sigge Winther Nielsen44 årI dag
Stifter og direktør, tænketanken Invi – Institut for vilde problemer, oplægsholder og forfatter
Helle Varming66 årI dag
Forhandlingschef, Sundhedskartellet, forhandlingschef, Dansk Sygeplejerråd
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Aldersforskere: Den kommende regering skal overveje mindst tre ting, når den beslutter fremtidens pensionssystem



























