Om
Eske Vinther-Jensen
Lasse Perrild
Thomas Albrechtsen
Eske Vinther-Jensen
Lasse Perrild
Thomas AlbrechtsenCommon Consultancy ansætter ny administrerende direktør
11. oktober 2019 kl. 13.34
Eske Vinther-Jensen bliver per 1. november ny administrerende direktør i Common Consultancy, oplyser rådgivningsvirksomheden i en pressemeddelelse.
Den nye mand ved roret kommer fra en stilling som chef for politik og presse i HK Danmark. Før det har han blandt andet været vicedirektør i Dansk Industris afdeling for virksomhedsudvikling og særlig rådgiver for daværende miljøminister Ida Auken (R).
"Vi er stolte af at kunne byde Eske Vinther-Jensen velkommen som ny administrerende direktør for Common. Vi ser hans ledererfaring og internationale baggrund inden for public affairs, kommunikation og sprog som det helt rigtige match for os," siger Lasse Perrild, partner i Common Consultancy.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion..
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Tusindvis af udlændinge har fået job på ny og lavere beløbsordning
- I fremtiden hedder din sidemakker ChatGPT. Og det er kun de rigeste, der vinder på det
- Problemet er større, end vi tror. Derfor skal vi have vores første ligestillingsministerium
- Dansk Metal: Det er forrykt, at arbejdsgiverne kræver statsstøtte til deres egne forsikringer



























