Bliv abonnent
Annonce
Om  
Anders Søndergaard Larsen
Lars Frelle-Petersen
Lars Sandahl Sørensen

Dansk Industri har udpeget ny medlemsdirektør

4. december 2020 kl. 11.50

Dansk Industri har udpeget Anders Søndergaard Larsen som ny medlemsdirektør i organisationen. Det skriver Dansk Industri i en pressemeddelelse. 

Anders Søndergaard Larsen kommer fra en stilling som vicedirektør i Dansk Industri. Med den nye stilling træder han ind i direktionen som afløser for Lars Frelle-Petersen, der er ny departementschef i Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet.

"Jeg ser utrolig meget frem til som medlemsdirektør at tage ansvar for, at DI er så værdiskabende som muligt både for alle vores nuværende virksomheder - og for alle de potentielle nye medlemsvirksomheder, som oplagt kunne blive en del af det ubetinget største virksomhedsfælleskab i Danmark," siger Anders Søndergaard Larsen.

Ifølge den administrerende direktør i Dansk Industri, Lars Sandahl Sørensen, har Anders Søndergaard Larsen de rette kompetencer til jobbet: 

"Anders er en særdeles erfaren og meget respekteret kollega med en imponerende indsigt i DI’s medlemskreds og et konstant blik for de behov og muligheder, som er hos vores medlemsvirksomheder," siger Lars Sandahl Sørensen. 

Anders Søndergaard Larsen tiltræder den nye stilling 1. januar 2021.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026