Lars Gert Lose
Marianne Bedsted
Maria Rørbye RønnHan bliver ny bestyrelsesformand i DR

Det bliver en tidligere topembedsmand, der skal lede DR de kommende fire år.
Ny bestyrelsesformand bliver den forhenværende departementschef i Udenrigsministeriet Lars Gert Lose.
Det skriver Kulturministeriet i en pressemeddelelse.
"På tærsklen til 100-året for DR's virke står det klart, at et stærkt og fremsynet DR aldrig har været vigtigere. I en verden i høj fart og under kraftig forandring er det helt afgørende, at der findes en fælles platform, som vi har tillid til," siger Lars Gert Lose.
Lars Lose vil som formand afløse Salling-direktør Marianne Bedsted, der har siddet i spidsen for bestyrelsen siden 2018.
Helt ny bestyrelse
Ifølge Altingets oplysninger blev den afgåede bestyrelse for DR onsdag orienteret om, at Marianne Bedsted ikke er genudpeget som formand.
Og nu er en helt ny bestyrelse på plads, hvor blandt andre Christine Antorini og Jens Ringberg er blandt de nye medlemmer.
Den siddende generaldirektør, Maria Rørbye Rønn, har siddet på posten siden 2010 og har meldt ud, at hun trækker sig, så snart en afløser er fundet.
Det er kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M), der udpeger DR's bestyrelsesformand. I en pressemeddelelse udtaler han:
"Jeg er glad for, at vi har fået en stærk bestyrelse for DR på plads. Med Lars Gert Lose i spidsen får DR en formand, der har stor erfaring med topledelse og strategisk udvikling," siger han.
Her er DR's nye bestyrelse:
- Lars Gert Lose, chef for global public affairs, Copenhagen Infrastructure Partners, tidligere departementschef (formand, udpeget af kulturministeren)
- Kim Hundevadt, forhenværende forlagschef, journalist og forfatter (udpeget af kulturministeren)
- Christiane Vejlø, administrerende direktør Elektronista Media (udpeget af kulturministeren)
- Christine Antorini, sygeplejerskestuderende, tidligere minister (genbeskikkelse, indstillet af Socialdemokratiet, udpeget til næstformand)
- Helge Sander, journalist, tidligere minister (genbeskikkelse, indstillet af Venstre)
- Anders Dam, tidligere ordførerende direktør, Jyske Bank (indstillet af Danmarksdemokraterne)
- Anna Overlund, sekretariatsleder, Teknologisk Institut (indstillet af Socialistisk Folkeparti)
- Ronni Hansen, vice-president i Storytel (indstillet af Liberal Alliance)
- Sarah Skade, professionelt bestyrelsesmedlem (indstillet af Moderaterne)
- Anders Eriksen Stegger, redaktionsleder (udpeget af DR’s medarbejdere)
- Jens Ringberg Sørensen, journalist, politisk analytiker (genbeskikkelse, udpeget af DR’s medarbejdere).
Tidligere ambassadør i USA
Den nye formand har en lang karriere som embedsmand bag sig. Han var ambassadør i Washington fra 2015 til 2019 og vendte hjem til stillingen som departementschef i Udenrigsministeriet.
I 2022 forlod han embedsværket for at blive chef for public affairs i energiselskabet Copenhagen Infrastructure Partners (CIP). I et interview med Altinget sagde han, at flere embedsfolk burde tage springet til det private erhvervsliv.
"Som tidligere departementschefer har vi utroligt mange kompetencer, som vi kan bringe i spil i det private erhvervsliv. Det er en departementschefskompetence at skulle opbygge og strukturere en organisation," sagde han efter skiftet.
I november 2024 blev Lars Gert Lose udpeget som ny direktør for interesseorganisationen Finans Danmark, hvor han tiltræder senest i maj 2025.
I den forbindelse udtalte han:
"Jeg skal uden tvivl lære mange nye ting, men jeg glæder mig til at begynde samarbejdet med de mange dygtige medarbejdere, bestyrelsen og formandskabet i Finans Danmark".
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer

Lars Gert Lose
Adm. direktør, Finans Danmark, bestyrelsesformand, DR

Marianne Bedsted
Adm. direktør for Salling Stormagasiner, formand for DR, i bestyrelsen for Aros Kunstmuseum

Maria Rørbye Rønn
Formand for Bikubenfonden, Bestyrelsesleder for Det Kongelige Akademi, Bestyrelsesleder for Børns Vilkår, bestyrelsesmedlem Amedia, Praksis Arkitekter og FrederiksberFonden. Fhv. generaldirektør i DR (2011-25)
- Vraget ordfører sår tvivl om stor aftale: "Den er på kanten af lovgivningen"
- Debattør: Djøf pisser på sine minoritetsmedlemmer, når fagforeningen nægter at tage stilling
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Fagforening: Regeringen er ved at smide en historisk mulighed for ligestilling på gulvet
- Djøf svarer igen: Jo, vi siger fra over for diskrimination. Men vi er ikke et politisk parti

























