Bliv abonnent
Annonce

Analyse: Aftalen med briterne er stadig en hård Brexit

Foto: Henry Nicholls/Reuters/Ritzau Scanpix

BRUXELLES: Et lettelsens suk lyder på begge sider af Den Engelske Kanal, efter det i sidste øjeblik er lykkedes at finde en aftale for det fremtidige samarbejde mellem de to sider, inden briterne for alvor lukker døren bag sig til EU-klubben 1. januar.

Lettelsen kan dog ikke skygge for, at det for første gang i EU’s historie er sket, at blokken har indgået en stor, forkromet international aftale, der giver ringere handels- og samarbejdsvilkår.

Det er selvfølgelig en hel naturlig konsekvens af de visioner for den britiske exit fra Unionen, som premierminister Boris Johnson står for. Men mens begge sider soler sig i skæret fra den triumf, det er, at de overhovedet nåede i mål, er det vigtigt at holde øje med alle de ting, som nu bliver mere kompliceret. 

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026