
25. september 2011 kl. 21.43
De Radikales markant styrkede position efter valgsejren vil kunne aflæses direkte af grundlaget for den treparti-regering, der er det absolut mest sandsynlige resultat af de mørklagte forhandlinger mellem Socialdemokraterne, SF og Radikale.
Armlægningen mellem de kommende regeringspartnere har primært centreret sig om den økonomiske politik, hvor man efter en uges tovtrækkeri omsider nåede til enighed om den overordnede økonomiske ramme, en ny regering skal operere inden for.
I de hemmeligholdte regeringsforhandlinger på Hotel Crowne Plaza i Ørestaden fortsætter de sidste tre års tætte koordinering mellem S og SF. Det er således langt hen ad vejen S-SF, der som en enhed forhandler med De Radikale.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion..
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Tim Smidemann39 årI dag
Direktør for hr, kommunikation og forretningsudvikling, PFA
Sigge Winther Nielsen44 årI dag
Stifter og direktør, tænketanken Invi – Institut for vilde problemer, oplægsholder og forfatter
Helle Varming66 årI dag
Forhandlingschef, Sundhedskartellet, forhandlingschef, Dansk Sygeplejerråd
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost
- Aldersforskere: Den kommende regering skal overveje mindst tre ting, når den beslutter fremtidens pensionssystem
- 3F: Landbruget må aktivt bekæmpe svindel, hvis praktikordning skal overleve

























