Dansk Metal: Forcér ikke den grønne omstilling

Af Rasmus Stoklund Holm-Nielsen
Erhvervspolitisk chef, Dansk Metal
Som fagforening for en stor gruppe lønmodtagere i konkurrenceudsatte produktionsvirksomheder har vi overordnet tre ønsker til fremtidens energipolitik.
For det første skal vi også i fremtiden have en solid forsyningssikkerhed, høj oppetid på elnettet og konkurrencedygtige rammevilkår for danske produktionsvirksomheder, så det også i fremtiden er attraktivt at investere i Danmark.
For det andet skal energipolitikken bidrage til at understøtte og øge eksporten af dansk energiteknologi og dermed sikre danske arbejdspladser. Den grønne omstilling rummer store eksportmuligheder, og dem skal vi gribe, men forudsætningen for, at vi lykkes med det, er investeringer i energiteknologisk forskning samt gode eksportordninger.
Forudsætningen for, at vi lykkes, er investeringer i energiteknologisk forskning samt gode eksportordninger.
Rasmus Stoklund Holm-Nielsen
Erhvervspolitisk chef, Dansk Metal
For det tredje bør partierne i forbindelse med indgåelsen af næste energiforlig give håndslag på, at man ikke sår tvivl om aftalen i forligsperioden, som det skete i fjor, da der opstod usikkerhed om de kystnære havmølleparker.
Lavere afgifter på vedvarende energi
Når det gælder fortsat udbygning af vedvarende energi i Danmark, vil der fortsat være behov for offentlig støtte. Landvindmøller er i dag konkurrencedygtige, men blandt andet havvindmøllerne er afhængige af den offentlige støtte til vedvarende energiproduktion, som på længere sigt vil udfases.
Samtidig må det forventes, at der i det næste energiforlig vil være fokus på, hvordan den grønne energi udnyttes bedre. Det er nyt i forhold til tidligere, hvor fokus primært var på, at den grønne energiproduktion skulle udbygges.
Et af håndtagene, som vil være oplagt at skrue på, for at få mere gavn af den grønne energi vil være lavere afgifter på den vedvarende energiproduktion. Men finansieringen bør til gengæld findes og tilrettelægges, så konkurrenceevnen ikke sættes over styr.
Pas på konkurrencevilkårene
Vi skal være varsomme med at forcere den grønne omstilling. Som der står i tilskuds- og afgiftsanalysen: ”Danske nationale målsætninger vil ikke umiddelbart have en nævneværdig klimaeffekt for verden som helhed eller for danskerne”.
Ubrugte CO2-kvoter vil blive brugt i andre dele af EU og medføre øget energiintensiv og forurenende produktion i andre lande, samtidig med at danske produktionsarbejdspladser går tabt, når virksomheders konkurrencevilkår forringes.
Sats på energiteknologi
Det betyder ikke, at vi i Danmark skal opgive de grønne ambitioner eller opgive at være et foregangsland.
Men vi skal nå målet ved at investere i energiteknologisk forskning, gode eksportprogrammer og stabile rammevilkår, så vi også i fremtiden kan producere de mest energieffektive og intelligente pumper, vindmøller, målere samt andre højteknologiske energiløsninger.
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Tusindvis af udlændinge har fået job på ny og lavere beløbsordning
- Problemet er større, end vi tror. Derfor skal vi have vores første ligestillingsministerium
- I fremtiden hedder din sidemakker ChatGPT. Og det er kun de rigeste, der vinder på det
- Dansk Metal: Det er forrykt, at arbejdsgiverne kræver statsstøtte til deres egne forsikringer
- F&P: Danmark skal bruge pensionsformuen strategisk i den nye verdensorden



























