
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Forleden aften, da jeg stod med et glas rødvin i hånden på en bar i indre København, blev jeg endnu en gang opsøgt af en ung kvinde i starten af tyverne, som kom hen for at sige tak, fordi jeg offentligt kritiserer islamiseringen af Danmark.
Det interessante var ikke blot hendes ord, men den fuldstændige selvfølgelighed, hvormed de blev sagt. For hende handlede det om kvinders sikkerhed og rettigheder. Og hun var ikke i tvivl: Det var den muslimske masseindvandring, der udgjorde den største trussel mod netop dette.
Det er, som om et nyt politisk instinkt er ved at vokse frem blandt unge kvinder i Danmark. Et instinkt, som medierne ikke forstår, ikke har opdaget eller måske bare ikke gider at skrive om.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion..
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Helle Ib: Derfor kan Løkkes nye drama ende i selvmål og destruktion
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- I fremtiden hedder din sidemakker ChatGPT. Og det er kun de rigeste, der vinder på det
- Problemet er større, end vi tror. Derfor skal vi have vores første ligestillingsministerium
- Tusindvis af udlændinge har fået job på ny og lavere beløbsordning




























