Døssingprisen 2014 går til jurist
25. oktober 2014 kl. 21.05
Lørdag aften har professor i ophavsret ved Københavns Universitet Morten Rosenmeier modtaget Døssingprisen 2014. Det oplyser Bibliotekarforbundet i en pressemeddelelse.
"Morten Rosenmeier har formået at etablere et aktivt ambassadørkorps af bibliotekarer, der er med til at udbrede budskabet om, at ophavsret er vigtigt, men ikke farligt,” står der blandt i begrundelsen.
Spørgsmålet omkring ophavsret er særligt relevant i den digitale tidsalder, fordi informationerne er nemt tilgængelige, hvilket øger chancerne for at træde forkert, når andres informationer skal videreformidles, anvendes og genbruges.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Der var ikke meget 1. maj over Mette Frederiksen
- Bankfusion giver fagbevægelsen trecifret millionudbytte og polstrer formuerne: "En gylden mulighed"
- Nu spidser regeringsforhandlingerne til: Det har partierne sagt om valgkampens fire centrale emner
- Velfærdsturismens spøgelse er genopstået trods et årti med modstand fra Danmark
- Sådan støttede fagbevægelsen de røde partier økonomisk i 2024
























