
Tirsdag 1. august tiltræder Mickey Maymann som administrerende direktør for Edda Group i Danmark – en koncern, der i Danmark inkluderer selskaberne Moment, Chabber, PVB og Kavaleriet. Edda Group er en af Nordens største formidlere af fleksibel arbejdskraft, med 24 kontorer i Sverige, Norge og Danmark.
Mickey kommer fra en stilling som Managing Director og Partner i Nordic Interim, og før det som administrerende direktør for The Adecco Group fra 2015 til 2022. Han overtager posten fra medstifter af Moment Thomas Gleerup.
"Jeg glæder mig til at bære arven videre fra Thomas og være med til at løfte den opgave, der står foran mig og resten af Edda Group-teamet. Vi skal styrke vores position i det danske marked, og vi skal sikre, at vi er branchens bedste arbejdsplads," lyder det fra den nye direktør.
Ifølge Thomas Gleerup er Mickey Maymann den helt rigtige til at tage over på den danske del af forretningen.
”Mickey kommer med 17 års erfaring fra Adecco Danmark. De sidste syv år som CEO. Jeg har kendt Mickey i mange år og er helt tryg ved at overlade den danske forretning til ham."
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Forskere: Djøf kan ikke nøjes med at forsvare sig i debatten om minoriteter
- Stort flertal stemmer ja til nye overenskomster i kommuner og regioner
- De har talt mest om løn og børns sygedage. Men fagbevægelsen får også et særligt millionbeløb i nye overenskomster























