EL angribes efter tilbagetog

Enhedslisten risikerer nu at ryge ind i de problemer, der har redet SF som en mare de sidste par år. Det viser Facebook-siden hos Enhedslistens politiske ordfører, Johanne Schmidt-Nielsen: Siden er svømmet over med rasende indlæg, siden EL renoncerede på kravet om at få lempet dagpengereglerne.
Det har hidtil været et nærmest ultimativt krav fra Enhedslisten, at de ledige, der står til at ryge ud af dagpengesystemet som følge af den forkortede dagpengeperiode, enten skal have job, uddannelse eller fortsat dagpenge. Men mandag erklærede partiet sig pludselig parat til at acceptere en løsning, der blot sikrer, at de berørte dagpengemodtagere i stedet kan få kontanthjælp.
Og den retræte førte omgående til en stribe angreb på Facebook.
Indsigt
Tim Smidemann39 årI dag
Direktør for hr, kommunikation og forretningsudvikling, PFA
Sigge Winther Nielsen44 årI dag
Stifter og direktør, tænketanken Invi – Institut for vilde problemer, oplægsholder og forfatter
Helle Varming66 årI dag
Forhandlingschef, Sundhedskartellet, forhandlingschef, Dansk Sygeplejerråd
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Aldersforskere: Den kommende regering skal overveje mindst tre ting, når den beslutter fremtidens pensionssystem


























