Frank Jensen: Arbejdsstyrken skal opkvalificeres

Hvis vi udnytter lavkonjunkturen til at få opkvalificeret arbejdsstyrken, så står vi også bedre stillet på det tidspunkt, hvor lavkonjunktur bliver til højkonjunktur.
Frank Jensen (S)
Overborgmesterkandidat i Københavns Kommune, tidl. minister
Med din fortid som blandt andet arbejdsmarkedsforsker og minister, hvordan vil arbejdsmarkedspolitikken spille ind i din valgkamp?
"Den vil være at finde helt i toppen af min dagsorden. Med den krise vi er inde i, er det afgørende, at vi finder løsninger. Derfor vil jeg over sommeren sammen med mange gode kræfter i fagbevægelsen, virksomhederne og uddannelsesinstitutionerne finde ud af, hvordan vi kan få mest ud af de ressourcer, vi har til rådighed.
De næste 10 til 15 år skal vi foretage en masse nye investeringer. Dem skal vi kigge på, om vi kan fremrykke. Der er masser af vedligeholdelsesprojekter i skoler, institutioner og daghøjskoler, som trænger til at blive renoveret. Det er projekter, vi kan sætte i gang allerede nu.
Indsigt
Simon Kollerup40 årI dag
MF (S), formand, Folketingets Finansudvalg, forsvarsordfører, præsident for Beredskabsforbundet, fhv. erhvervsminister
Nina Lykke Kjeldsen41 årI dag
Underdirektør, Dansk Industri
Mette Wier65 årI dag
Direktør, professor, DTU Management, Institut for Teknologi, Ledelse og Økonomi, medlem af bestyrelsen for Gate21, Det Tekniske Universitetshospital og Danish Life Cycle Cluster
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost
- Aldersforskere: Den kommende regering skal overveje mindst tre ting, når den beslutter fremtidens pensionssystem
- 3F: Landbruget må aktivt bekæmpe svindel, hvis praktikordning skal overleve
























