Jobcentrene svigter de ledige

Da kommunerne overtog ansvaret for de forsikrede ledige, meldte kritikere ud, at den ekstra arbejdsbyrde til kommunerne ville hæmme beskæftigelsesindsatsen. De seneste tal ser ud til at bakke dem op.
Da jobcenterreformen trådte i kraft i august 2009, kom knap 94 procent af dagpengemodtagerne til jobsamtaler til tiden - tre måneder senere var den andel faldet til knap 86 procent. Samme billede viser sig med hensyn til aktiveringstilbud, hvor stadigt færre får aktiveringstilbud til tiden. Her faldt tallet fra 88 til 78 procent i samme periode.
Ledigheden gør det svært
KL's Erik Nielsen (S) mener dog ikke, at problemerne hænger sammen med den nye jobcenterstruktur. Det er den stigende ledighed, som har givet jobcentrene svære arbejdsbetingelser:
Indsigt
Simon Kollerup40 årI dag
MF (S), formand, Folketingets Finansudvalg, forsvarsordfører, præsident for Beredskabsforbundet, fhv. erhvervsminister
Nina Lykke Kjeldsen41 årI dag
Underdirektør, Dansk Industri
Mette Wier65 årI dag
Direktør, professor, DTU Management, Institut for Teknologi, Ledelse og Økonomi, medlem af bestyrelsen for Gate21, Det Tekniske Universitetshospital og Danish Life Cycle Cluster
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost
- Aldersforskere: Den kommende regering skal overveje mindst tre ting, når den beslutter fremtidens pensionssystem
- 3F: Landbruget må aktivt bekæmpe svindel, hvis praktikordning skal overleve
























