Gitte Ørskou
Svend BrinkmannKunsten i Aalborg vinder Visionsprisen
Bikubenfondens Visionspris på tre millioner kroner gik til Kunsten i Aalborg. Det skriver Danske Museer.
Museet modtager prisen for idéen til udstillingen Work it Out!
Udstillingen, der først bliver vist i 2020, er en kommentar til det moderne arbejdsliv og en undersøgelse af, hvad museet og kunsten kan bidrage med i en tid, hvor det enkelte menneske bliver stillet over for konstante krav om selvoptimering, omstillingsparathed og robusthed.
Udstillingen kommer blandt andet til at tage udgangspunkt i de ord, der præger det moderne arbejdsliv, for eksempel Work-life balance, Stress, Mindfulness, Robusthed, Selvrealisering og Omstillingsparathed.
Danske og internationale samtidskunstnere vil på udstillingen skulle forholde sig til arbejdslivets betydning for den enkelte.
Desuden vil professor og psykolog Svend Brinkmann blive en del af et rådgiverpanel tilknyttet udstillingen.
"For mange er kunst fuldstændig nytteløst. Holdningen er, at man ikke kan bruge kunst i et samfund, der stiller krav om velstand, vækst og produktivitet. Men er det kunsten, den er gal med – eller samfundets krav? Og står de to ting i et modsætningsforhold? Det vil vi undersøge sammen med kunstnere, psykologer, direktører og ansatte på arbejdspladser i Aalborg. Det er ikke sikkert, at vi kan give et klart svar. Men vi vil skabe en diskussion og åben dialog om, hvordan det moderne arbejdsliv og indretningen af dette påvirker os som mennesker i dag," siger museumsdirektør Gitte Ørskou.
Omtalte personer
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Forskere: Djøf kan ikke nøjes med at forsvare sig i debatten om minoriteter
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Stort flertal stemmer ja til nye overenskomster i kommuner og regioner






















