
Pernille Erichsen skifter Dansk Industri ud med Lederne. Hun tiltræder 1. august stillingen som vicedirektør for ledelse og Ledernes Kompetencecenter i fagforeningen.
Det oplyser Lederne i en pressemeddelelse.
"Jeg glæder mig meget til at starte hos Lederne og til at blive en del af fællesskabet. Jeg håber, at jeg kan bidrage med både erfaring, energi og nysgerrighed – og sammen med dygtige kolleger og medlemmer sætte endnu mere fart på den ledelsesudvikling, Danmark har brug for," lyder det fra den nye vicedirektør.
Pernille Erichsen har været underdirektør for ledelse og virksomhedsudvikling i Dansk Industri siden 2020.
Derudover har hun tidligere været en del af Implement Consulting Group i knap ti år, hvor hun senest var partner og stod bag en række lederudviklingsprogrammer nationalt og internationalt.
Hun er uddannet cand.scient.soc. fra Roskilde Universitet.
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Forskere: Djøf kan ikke nøjes med at forsvare sig i debatten om minoriteter
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Stort flertal stemmer ja til nye overenskomster i kommuner og regioner























