Ministerrokade: Kaare Dybvad stopper som udlændingeminister

Statsministeriet har tirsdag udsendt en pressemeddelelse om ændringer i regeringen.
I en ministerrokade stopper Kaare Dybvad Bek (S) som udlændinge- og integrationsminister. Rasmus Stoklund (S) fratræder som skatteminister for at overtage posten.
Kaare Dybvad Bek overtager i stedet ansvaret for Beskæftigelsesministeriet, hvor Ane-Halsboe Jørgensen (S) træder af. Hun overtager i stedet Rasmus Stoklunds ministerpost i Skatteministeriet.
Ingen ministre fra Venstre eller Moderaterne bliver berørt af rokaden.
"Det er en meget bemærkelsesværdig rokade," siger Altingets politiske redaktør, Esben Schjørring.
"For det første fordi Mette Frederiksen notorisk ikke har meget fidus til, at rokader styrker en regering. For det andet fordi Kaare Dybvad er en helt afgørende minister på et helt afgørende område for Socialdemokratiet. Spekulationerne vil derfor være mange," siger han.
Socialdemokratiet gør sig klar til udlændingevalg
Esben Schjørring
Politisk redaktør, Altinget
Redaktør: To hårdtslående ministre
Konkret vil der formentlig blive spekuleret i, om Kaare Dybvad Bek er "belastet af en konkret møgsag", ligesom der vil blive spekuleret i den nye holdopstilling i retning af en forestående valgkamp, bemærker han.
"Med indskiftningen af Rasmus Stoklund som udlændingeminister får S nu to meget hårdtslående ministre, når det kommer til udlændinge. Med Dybvad i front får Beskæftigelsesministeriet nemlig også en udlændingedimension. Socialdemokratiet gør sig klar til udlændingevalg," siger Esben Schjørring.
De pågældende ministre skal i audiens på Amalienborg tirsdag. Rokaden var planlagt før droneangrebet mandag aften, og derfor deltager statsministeren ikke. Der vil ikke blive afholdt doorstep.
Receptioner for ministeroverdragelserne vil finde sted senere på ugen, oplyser Statsministeriet.
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Tusindvis af udlændinge har fået job på ny og lavere beløbsordning
- Problemet er større, end vi tror. Derfor skal vi have vores første ligestillingsministerium
- I fremtiden hedder din sidemakker ChatGPT. Og det er kun de rigeste, der vinder på det
- Dansk Metal: Det er forrykt, at arbejdsgiverne kræver statsstøtte til deres egne forsikringer
- F&P: Danmark skal bruge pensionsformuen strategisk i den nye verdensorden































