Bliv abonnent
Annonce

Omdiskuteret dagpengeordning har fået ledige i job – nu vil flere partier udvide den

Dengangværende beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard (S) præsenterede i 2020 regeringens udspil til et uddannelsesløft med forhøjede dagpenge. Nu viser en ny analyse, at ordningen har fået fire ud af fem ledige i job, og flere partier ønsker at udvide den.
Dengangværende beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard (S) præsenterede i 2020 regeringens udspil til et uddannelsesløft med forhøjede dagpenge. Nu viser en ny analyse, at ordningen har fået fire ud af fem ledige i job, og flere partier ønsker at udvide den.Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
7. februar 2025 kl. 05.00

Fire ud af fem ledige, der har taget en uddannelse med forhøjede dagpenge, er kommet i arbejde.

Det viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Ordningen blev lanceret i 2020 af den daværende beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard (S) som en del af en ny tilgang til beskæftigelsespolitik, hvor guleroden skulle erstatte pisken i indsatsen for at få flere ufaglærte i arbejde.

Konkret giver ordningen ledige mulighed for at tage en faglært uddannelse med 110 procent af dagpengesatsen, hvis det er inden for brancher, som mangler arbejdskraft.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026