Støjberg om jobforløb: Vi skal være fair mod flygtninge
Der var spørgetid i Folketingssalen onsdag, hvor Dansk Folkepartis Christian Langballe spurgte ind til trepartsaftalen.
Aftalen indebærer, at flygtninge kan komme i job i en toårig periode til elevløn på mellem 50 og 120 kroner i timen, den såkaldte IGU-ordning.
“Hvad er begrundelsen for, at regeringen er indgået i en trepartsaftale, hvor flygtninge nu skal sendes i elevjobs med en løn på ned til 49,50 kroner i timen og efter to år på denne ordning kan få dagpenge,” spurgte Christian Langballe.
Her svarede udlændinge- og integrationsministeren, Inger Støjberg (V), at hun gerne så flere flygtninge komme i job.
“Hvis vi kræver, at man forsørger sig selv, så skal vi selvfølgelig være fair og give mulighed for at komme ind på arbejdsmarkedet,” svarede Inger Støjberg.
Se uddrag af debatten ovenfor.
Indsigt
Simon Kollerup40 årI dag
MF (S), formand, Folketingets Finansudvalg, forsvarsordfører, præsident for Beredskabsforbundet, fhv. erhvervsminister
Nina Lykke Kjeldsen41 årI dag
Underdirektør, Dansk Industri
Mette Wier65 årI dag
Direktør, professor, DTU Management, Institut for Teknologi, Ledelse og Økonomi, medlem af bestyrelsen for Gate21, Det Tekniske Universitetshospital og Danish Life Cycle Cluster
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost
- Aldersforskere: Den kommende regering skal overveje mindst tre ting, når den beslutter fremtidens pensionssystem
- 3F: Landbruget må aktivt bekæmpe svindel, hvis praktikordning skal overleve























