Bliv abonnent
Annonce

Tidligere vismand skal se på produktivitet

21. marts 2012 kl. 21.01

Regeringen har udpeget tidligere overvismand, professor Peter Birch Sørensen til at stå i spidsen for den nye produktivitetskommission.

Kommissionen kommer til at bestå af uafhængige eksperter, som ved udgangen af 2013 skal komme med en række anbefalinger, der kan styrke den danske produktivitet.

"Lav produktivitet koster både velstand og konkurrenceevne. Produktivitetsudviklingen har været svag siden midten af 90'erne. Det er den udfordring, der nu skal tackles offensivt af kloge hjerner uden forudfattede meninger," siger økonomiminister Margrethe Vestager (R) i en pressemeddelelse. Hun fortsætter:

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026