Bliv abonnent
Annonce

Venstre og Liberal Alliance til Kollerup: Fagforeninger skal ikke have særbehandling i finanssektoren

Arbejdernes Landsbank måtte skifte bestyrelsesformand, efter den tidligere 3F-formand, Per Christensen, gik af. Dansk Metal-formanden Claus Jensen er den nye bestyrelsesformand for banken. 
Arbejdernes Landsbank måtte skifte bestyrelsesformand, efter den tidligere 3F-formand, Per Christensen, gik af. Dansk Metal-formanden Claus Jensen er den nye bestyrelsesformand for banken. Foto: AL
2. marts 2022 kl. 16.00

Hvis regeringen vil indføre strammere krav til bestyrelsesformænd i finanssektoren, skal det også gælde formændene for de pensionskasser, som fagbevægelsen og arbejdsgiverne ejer.

Sådan lyder den klare melding fra Venstre og Liberal Alliance til erhvervsminister Simon Kollerup (S) i forbindelse med regeringens planer om at stramme kravene om kompetencer og ansvar til bestyrelser i banker, pensionskasser og forsikringsselskaber. 

Her har Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH) allerede i begyndelsen af 2021 bedt om at undtage bestyrelsesformænd i  arbejdsmarkedspensionskasserne fra kravet om, at de skal have erfaring fra finansbranchen.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026