
18. august 2025 kl. 02.00

Sirius – 75 år med slædehunde, kammeratskab og arktiske eventyr
Simon Flening (red.)
Gads Forlag. 338 sider. Udkom 18. august 2025.
Enhver, der har set Grønlands smukke, men nådesløse isørken, fornemmer, at det må kræve en særlig viljestyrke at slide sig igennem, holde isbjørne og polarulve på afstand og i det hele taget overleve flere måneders slædekørsel i det snehvide ingenting.
Ikke desto mindre er det, hvad Siriuspatruljens slædeførere har gjort i de sidste 75 år.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arktis kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arktis
Indsigt

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
Nyhedsoverblik
Opgør med Grundloven?

SF vil "gå til kanten" af Grundloven for at hjælpe Grønland og Færøerne

Det er et grønlandsk ønske til den nye regering. Nu bakker Sjúrður Skaale også op om grundlovskommission

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Ny grønlænder på Borgen: En kommende dansk regering skal bakke op om at ændre selvstyreloven og grundloven

















