
Danmark og Grønland er vågnet med sidste års nytårstømmermænd

Podcasten Altinget Ajour udkommer to gange om ugen og kan høres gratis på blandt andet Spotify og Apple podcasts.
”Hvis USA vælger at angribe et andet Nato-land, så hører alting op”.
Ordene er Mette Frederiksens, og hun bruger dem til at sætte ord på den situation, Grønland og Danmark befinder sig i lige nu.
Efter USA har angrebet Venezuela, går spekulationerne på, om Grønland kan stå for skud næste gang.
Donald Trump har nemlig gentaget sit budskab om at gøre Grønland amerikansk. USA har brug for den store ø af hensyn til national, ja, hele verdens sikkerhed.
Altingets arktisredaktør, Rasmus Raun Westh, fortæller i Ajour, hvordan Danmark har brugt det seneste år på at opruste i Grønland for milliarder.
”På trods af mange forsvarsmilliarder, fælles øvelser, besøg fra Emmanuel Macron, franske og tyske krigsskibe – så fyrer han den samme retorik om hundeslæder af som sidste år,” siger Rasmus Raun Westh.
I podcasten fortæller han også, hvordan USA faktisk har alle muligheder for at opruste militært i Grønland, men ikke har gjort det.
Lyt til hele afsnittet af Altinget Ajour her i artiklen, eller der hvor du ellers lytter til dine podcasts.

Indsigt

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
Nyhedsoverblik

SF vil "gå til kanten" af Grundloven for at hjælpe Grønland og Færøerne

Det er et grønlandsk ønske til den nye regering. Nu bakker Sjúrður Skaale også op om grundlovskommission

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Lidegaard åbner for et selvstændigt Grønland: Klar til at gentænke rigsfællesskabet
















