DMI-chef i spidsen for forskningshub

Mens verdens opmærksomhed i høj grad er rettet mod coronakrisen, så har Danmark og Grønland taget et af de første skridt til etableringen af en international arktisk forskningshub i Nuuk. Således har uddannelses- og forskningsminister Ane Halsboe-Jørgensen udpeget DMI's forskningschef Ulrik Korsholm til bestyrelsesformand for den arktiske forskningshub, mens Styrelsen for Forskning og Uddannelse i Danmark og det grønlandske landsstyre, Naalakkersuisut, har udpeget de øvrige bestyrelsesmedlemmer.
De nye bestyrelsesmedlemmer er direktør Lise-Lotte Terp fra Arctic Consensus, professor Torben Røjle Christensen fra Aarhus Universitet, kontorchef Gitte Agerhus fra Styrelsen for Forskning og Uddannelse i Danmark, forskningskoordinator Hans Kristian Olsen fra Grønlands Universitet Ilisimatusarfik, specialkonsulent Carl Egede Bøggild fra Departementet for Uddannelse, Kultur og Kirke i Grønlands Selvstyre, Mette Moth Henriksen fra Departementet for Erhverv, Energi, Forskning og Arbejdsmarked i Grønlands Selvstyre og Pauline Knudsen, Leder af Greenland Visitor Center.
Stort fokus
Formålet med Den Internationale Arktiske Hub (IAH) er at etablere en unik og samlende platform i Grønland for grønlandske, danske og internationale polarforskere samt arktiske interessenter. IAH skal bistå med koordinerende aktiviteter inden for forskning, uddannelse, internationalt samarbejde, formidling til samfundet, samarbejde mellem forskere og erhvervsliv og forvaltningssamarbejde.
Indsigt

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Kinesisk medejer ude af bestyrelsen i kontroversielt grønlandsk mineprojekt
- LA-ordfører: Krisen i Hormuzstrædet afslører, at Danmark er en søfartsnation uden en flåde
- Danske Maritime: Det vil være stærkt problematisk at sende dansk fregatordre ud af landet
- Seniorrådgiver: EU's arktiske strategi risikerer at blive farvet af Nordeas syn på arktisk olie og gas
Nyhedsoverblik

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Ny grønlænder på Borgen: En kommende dansk regering skal bakke op om at ændre selvstyreloven og grundloven

Sidst fiskede Løkke efter grønlandsk støtte på valgnatten. Det problem har han ikke nu

Her er de nordatlantiske mandater

De kan blive afgørende: Det har de nordatlantiske partier sagt om, hvem de vil pege på
















