Færøerne ser muligheder i Brexit

TÓRSHAVN: Intet er så skidt, at det ikke er godt for noget. Mens Storbritanniens exit fra EU modtages med beklagelse i mange andre lande, så ser man på Færøerne Brexit som en mulighed for et nyt og bedre samarbejde med et selvstændigt Storbritannien, end man har i dag med EU om blandt andet britiske fiskekvoter.
”Brexit er ikke uden muligheder for os. Vi kan formentlig få bedre aftaler med Storbritannien end dem, vi i dag har med EU,” siger Færøernes ansvarlige lagmand for fiskeri, Høgni Hoydal, og fortsætter:
”Adgangen til fiskekvoter i de britiske farvande forhandles i dag med EU i Bruxelles. Det bliver nok nemmere, når vi skal forhandle direkte med Storbritannien. Desuden er der udsigt til, at Skotland får sin egen fiskeripolitik, og Færøerne har allerede kontakt til skotterne.”
Nyhedsoverblik

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Ny grønlænder på Borgen: En kommende dansk regering skal bakke op om at ændre selvstyreloven og grundloven

Sidst fiskede Løkke efter grønlandsk støtte på valgnatten. Det problem har han ikke nu

Her er de nordatlantiske mandater

De kan blive afgørende: Det har de nordatlantiske partier sagt om, hvem de vil pege på













