Bliv abonnent
Annonce

Færøerne ser muligheder i Brexit

Foto: Kimberley Coole
12. december 2018 kl. 01.00

TÓRSHAVN: Intet er så skidt, at det ikke er godt for noget. Mens Storbritanniens exit fra EU modtages med beklagelse i mange andre lande, så ser man på Færøerne Brexit som en mulighed for et nyt og bedre samarbejde med et selvstændigt Storbritannien, end man har i dag med EU om blandt andet britiske fiskekvoter.

”Brexit er ikke uden muligheder for os. Vi kan formentlig få bedre aftaler med Storbritannien end dem, vi i dag har med EU,” siger Færøernes ansvarlige lagmand for fiskeri, Høgni Hoydal, og fortsætter:

”Adgangen til fiskekvoter i de britiske farvande forhandles i dag med EU i Bruxelles. Det bliver nok nemmere, når vi skal forhandle direkte med Storbritannien. Desuden er der udsigt til, at Skotland får sin egen fiskeripolitik, og Færøerne har allerede kontakt til skotterne.”

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026