EU's udviklingskommissær: Kriserne har afsløret vores afhængighed af Rusland og Kina

Som kommissær for internationale partnerskaber spiller Jutta Urpilainen en vigtig rolle, når EU tvinges til at orientere sig i en verden, der bliver stadig vanskeligere at navigere i.
"Vi så under Covid-krisen, at vi var afhængige af Kina, når det kom til kritiske sundhedsmaterialer, såsom ansigtsmasker og tests. Da Ruslands krig begyndte, måtte vi indse, hvor afhængige nogle af medlemslandene var, hovedsageligt af deres gas," siger hun i et interview Altinget Sverige.
Dette forklarer også, hvorfor EU indtil videre har vedtaget elleve sanktionspakker i stedet for blot at afbryde båndene til Rusland en gang for alle.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arktis kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arktis
Indsigt
Vivian Motzfeldt54 år10. juni
Næstformand for Inatsisartut, medlem af Inatsisartut (Demokraatit, tidl. Siumut), fhv. naalakkersuisoq for udenrigsanliggender og forskning, Naalakkersuisut - Grønlands selvstyre
Marie Annelise Kahlig36 år10. juni
Direktør, Det Grønlandske Hus i Aarhus
Heidi Lindholm55 år11. juni
Departementschef, Departementet for Børn, Unge og Familier, Naalakkersuisut - Grønlands Selvstyre

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat
- Altinget indfører retningslinjer for brug af kunstig intelligens i debatindlæg











