Løkke “afventer respektfuldt” Grønlands udenrigsstrategi
13. november 2023 kl. 05.00
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) afventer respektfuldt, at Grønland bliver færdig med sin egen udenrigspolitiske strategi. Den vil det grønlandske landsstyre nemlig have på plads før, end at Grønland kan stille sig bag en ny arktisk strategi for hele Kongeriget Danmark.
“Nu har jeg snart været udenrigsminister i et år og haft en ambition om, at lave en arktisk strategi, men også en forståelse for, at den skal udarbejdes for hele rigsfællesskabet. Og at der er brug for et grønlandsk input, som så ikke er kommet endnu. Og som jeg har efterspurgt af en række omgang.
{{toplink}}
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arktis kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arktis
Læs også
Indsigt

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
Nyhedsoverblik
Opgør med Grundloven?

SF vil "gå til kanten" af Grundloven for at hjælpe Grønland og Færøerne

Det er et grønlandsk ønske til den nye regering. Nu bakker Sjúrður Skaale også op om grundlovskommission

Ny grønlænder på Borgen vil løsne Danmarks bånd: Grønland bør selv kunne anerkende Palæstina

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Lidegaard åbner for et selvstændigt Grønland: Klar til at gentænke rigsfællesskabet

















