Norsk statsminister: Brug for både afskrækkelse og beroligelse i Arktis

8. november 2021 kl. 04.00
Vestlig militær tilstedeværelse i Arktis er nødvendig for at fastholde lavspændingen i regionen, lyder det i kor fra den nye norske statsminister Jonas Gahr Støre og NATO's generalsekretær Jens Stoltenberg.
For hvis man skal i fredelig dialog med Rusland om at opretholde lavspænding i Arktis, så er man også nødt til at spille med musklerne og vise styrke.
”NATO's tilgang til Rusland handler om to ting. Styrke og dialog. For os er der ingen modsætning mellem at være stærke og at arbejde for dialog med Rusland. Tværtimod. Når vi er stærke, så kan vi sætte os ned og snakke med russerne,” forklarede NATO-generalsekretær Jens Stoltenberg til Altinget, da han i sidste uge var i København for at tale til Nordisk Råd.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arktis kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arktis
Nyhedsoverblik
Valget er slut. Hvad nu?

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Ny grønlænder på Borgen: En kommende dansk regering skal bakke op om at ændre selvstyreloven og grundloven

Sidst fiskede Løkke efter grønlandsk støtte på valgnatten. Det problem har han ikke nu

Her er de nordatlantiske mandater

De kan blive afgørende: Det har de nordatlantiske partier sagt om, hvem de vil pege på
















