Facebook har fjernet over to milliarder falske profiler i år

Det er ligesom spillet i Tivoli, hvor du skal slå muldvarpe ned med en hammer, og så dukker de bare op et andet sted.
Peter Münster
Facebooks kommunikationschef i Norden
Det var tilsyneladende ikke helt ved siden af, da fake news sidste år blev udråbt til årets ord. Forsøgene på at oprette falske profiler på Facebook har nu nået et omfang, så tech-giganten alene i de første tre kvartaler af 2018 har lukket mere end to milliarder konti.
Og her er ikke medregnet de mange forsøg, som Facebook når at afværge, før profilen bliver aktiv.
Det oplyser Facebook i en kommentar til de historier, Altinget har bragt, om at formodede falske profiler har spredt propaganda og misinformation i den danske debat om FN-pagten om migration.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

































