Køb abonnement
Annonce
Anmeldelse af 
Mogens Lykketoft

Mogens Lykketoft: 6 A’er til banebrydende og vigtigt historisk værk om Louis Pio

På grund af forfatterens stærke fortælletalent kommer vi ind i stemninger og atmosfærer i de vidtløftige samtaler blandt socialister med flere fra Skandinavien og Tyskland, skriver Mogens Lykketoft.
På grund af forfatterens stærke fortælletalent kommer vi ind i stemninger og atmosfærer i de vidtløftige samtaler blandt socialister med flere fra Skandinavien og Tyskland, skriver Mogens Lykketoft.Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
26. oktober 2023 kl. 12.00

Pio – Flugten til Amerika
Anders Bo Rasmussen
Forlaget Lindhardt og Ringhof. 330 sider.

 

Hvem var han egentlig – den flotte løjtnant Louis Pio med de høje idealer og vældige talegaver, der som 30-årig i 1871 stiftede det socialdemokratiske arbejderparti i Danmark og blev partiets første formand?

Helt, martyr eller forræder - fantast eller pragmatiker? 

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026