Søren Nielsen tiltræder stillingen som professor i arkitekturens praksis ved Arkitektskolen Aarhus, hvor han vil sætte særlig fokus på økologi og bosætning.
Siden 2008 har Søren Nielsen været partner hos Tegnestuen Vandkunsten, hvor han har arbejdet med bæredygtig og socialt balanceret arkitektur.
Ansættelsen afspejler Arkitektskolens Aarhus’ engagement i bæredygtig arkitektur og samarbejde med eksterne partnere.
”I de senere år har arkitektskolerne udgjort et stadigt vigtigere laboratorium for udvikling af fremtidens bæredygtige arkitektur. Jeg tager nu konsekvensen af at den grønne omstilling går meget trægt i branchen, og vil lægge hovedparten af min energi i forskning og formidling. Jeg er dybt taknemmelig for at få mulighed for at blive en del af miljøet på Arkitektskolen Aarhus,” fortæller Søren Nielsen.
Med studiestart 2024 indfører Arkitektskolen Aarhus en ny læseplan, med seks læringsfelter som omdrejningspunkt for hele arkitektuddannelsen: Naturindsigt, kulturforståelse, kunstnerisk dannelse, arkitektur og teknologi, arkitektur og skala, samt arkitektur og praksis.
Søren Nielsen tiltræder stillingen 1. marts.
Artiklen var skrevet af
- Fredag bestod Sisse Marie Welling sin første styrkeprøve: Redaktør hæfter sig særligt ved én ting
- Kampen for Palads har fået et nådestød. Tilbage er kun en dødsrallen
- Problemerne er så store, at selv højrefløjens vælgere kan se behovet for et huslejeloft
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Cepos: Klimatilpasning bliver dyrere, når staten er uklar om ansvaret
Nyhedsoverblik

Eksperter opfordrer til et boligpolitisk "paradigmeskifte": Her er deres anbefalinger til Dan Jørgensen

København har fået sin egen succes galt i halsen

Boligminister til debattør: Du jamrer over en byudvikling, du selv har høstet frugterne af

Glem parkering og børnehaver: Boligpriserne er det, der optager københavnerne mest

3F: Boligmarkedets himmelflugt har negative konsekvenser for vores arbejdsmarked

Jeg ser det, når jeg som DJ spiller dyre vinyler i Kødbyen og drikker naturvin. Og jeg er en del af problemet

LLO Hovedstaden: Hurra, hele rådhuset har indset, at vi er i en boligkrise

Regeringen vil gøre det lettere at bygge almene boliger

I flere år har regeringen lagt arm bag lukkede døre. Stort boligudspil er nu lige på trapperne


















