Sådan fordeler mandaterne sig ved valg nu

Socialdemokraternes fremgang betyder, at partiet nu står til at få lige så mange madater valgt ind i Folketinget som ved valget i 2011. I forhold til det seneste valg er der dog et par forskydninger i, hvilke storkredse mandaterne vil falde.
Det viser en ny geografisk prognose af, hvordan mandaterne til Folketinget vil falde, hvis der var valg nu. Prognosen er lavet af valgforsker Søren Risbjerg Thomsen på baggrund af et vægtet gennemsnit af april måneds troværdige meningsmålinger og omkring 60.000 Gallup-interviews.
Konservative er et andet parti, der også er tilbage på valgresultatet. Det har dog den betydning, at den nye partiformand, Søren Pape Poulsen, ikke står til valg. Til gengæld går Liberal Alliance frem og kan for første gang se frem til at få to mandater valgt ind i to storkredse.
Indsigt
Mikael Børsting51 årI dag
Grundlægger og partner, Ulveman & Børsting
Jakob Weiss53 årI dag
Redaktionel udviklingschef, Berlingske Media, fhv. digital redaktionschef, Berlingske
Christina Ekmann55 årI dag
Chefjurist, Økonomiforvaltningen, Københavns Kommune, fhv. kontorchef, Økonomi- og Indenrigsministeriet
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen vil lade mandaternes logik tale
- Rossens tavle styrede genrejsningen af Socialdemokratiet. Nu skal den sikre Dan Jørgensen succes i Bruxelles

































