Bliv abonnent
Annonce

2005 i politisk erindring

18. december 2005 kl. 08.00, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00

Ulighed er ikke noget, man taler om. Det er noget, der kommer af sig selv, fristes man til at sige om året, der gik.

Rasmus Nielsen
Redaktør, Altinget.dk
2005 GÅR PÅ HÆLD Politisk ikke et historisk år – og dog. 2005 vil på afstand blive husket for den store strukturreform, der ændrede det kommunale landskab fra 271 kommuner og 13 amter til 98 kommuner og 5 regioner. Den gik mere smertefrit igennem, end de fleste havde forestillet sig – også selv om Socialdemokraterne ikke er med.

Den 15. november gik vi til kommunalvalg for at sammensætte de nye, stærke byråd, der for alvor skal regere fra 1. januar 2007. Selv om kommunerne mange steder bliver større - og borgerens afstand til rådhuset tilsvarende forlænges - får de så meget mere muskelkraft på bl.a. social- og sundhedsområdet, at danskerne i fremtiden sikkert vil få et styrket tilhørsforhold til deres kommune. Indgangen til det offentlige.

Regionerne venter mange nedlagt om to-tre valgperioder, men lad os nu se; offentlige instanser har det med at blive bevaret, når først de er skabt.

Selv om årets folkeafstemning om EU-forfatningstraktaten blev aflyst efter det franske og det hollandske nej, bød 2005 også på et andet valg, det forudsigelige folketingsvalg. Vi vidste, at det kom i år, og det var ud fra meningsmålinger og folkestemningen ventet, at VK-regeringen skulle fortsætte på DF-stemmer.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026