Kø til kontorer på Christiansborg
Derfor retter øjnene sig nu mod Folketingets Præsidium, som i september tager beslutning om hvilke medier, der får pladser i Presselogen, og hvor mange pladser de får. Hidtil har hovedreglen nemlig været: Jo flere pladser i Presselogen, des flere eller større kontorer får mediernes Christiansborg-redaktioner på Borgen.
Men på grund af de mange ansøgninger er Præsidiet gået i tænkeboks, om hvordan udvælgelsen skal foregå. De "gamle" medier på Christiansborg skal ikke vide sig sikre på alle deres pladser og dermed ret til kontorer.
"Det er ikke nogen hemmelighed, at der er kommet flere ansøgninger, end der er pladser i Presselogen. Derfor analyserer vi situationen grundigt. Der er ingen kriterier, vi ikke kigger på," siger Thomas Sarup, der er pressechef i Folketinget.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Løkke har siden valgnatten kun haft én reel mulighed. Derfor kunne rød blok kalde hans bluff
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Ny måling: Et nyvalg vil være en gave til Messerschmidt
- Blå partiledere har startet operation bøllebank mod Løkke. Men én af dem har skudt sig selv i foden





































