Mogensen i opgør med snæver blokpolitik

30. november 2008 kl. 13.51
Jeg er jo ikke ude på at skabe en folkebevægelse. Jeg prøver bare at plante et intellektuelt korn i læserens hoved, som man kan gå og tænke videre over. Og så må vi se, hvor det tager os herfra.
Peter Mogensen
Redaktionschef, Politiken
De seneste syv år i dansk politik har været en ensidig affære, som dybest set ikke gavner parlamentarismen.
Det mener redaktionschef på Politiken Peter Mogensen som er aktuel med bogen 'Dødvande', hvor han på baggrund af et års dagbogsnotater trækker linjerne op i dansk politik, og afslutningsvis skitserer, hvad der er problemet.
For ifølge Mogensen er problemet, at Danmark i øjeblikket regeres af et meget snævert flertal, som tryner et meget stort mindretal efter forgodtbefindende. Og det skader parlamentarismen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Christiansborg kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Løkke advarer igen og igen mod Enhedslistens hovedbestyrelse. Men dens magt er ikke, hvad den var engang






































