Kvinder og unge tror på Thorning

Når en regering har siddet otte år, er alle angrebsflanker åbne. Derfor burde Løkke egentlig stå meget dårligere, end han gør.
Johannes Andersen
Lektor ved Aalborg Universitet
Det næste folketingsvalg tegner til at blive det mest spændende siden 1998. Ikke alene skifter meningsmålingerne konstant mellem VKO-flertal og flertal til oppositionen. Vælgerne er også delt midt over i troen på, hvem der vinder. Det fremgår af en A&B Analyse udført for Altinget.dk.
Målingen viser, 44,9 procent af vælgerne forventer, at Lars Løkke Rasmussen (V) fortsætter som statsminister efter næste valg, men næsten lige så mange - 43,8 procent - regner med, at Socialdemokraternes Helle Thorning-Schmidt vipper Løkke af pinden. Det skal understreges, at svarpersonerne ikke er blevet spurgt, hvem de ønsker som statsminister, men hvem de realistisk tror sidder på posten efter valget.
S-vælgere er blevet optimistiske
Både op til valget i 2005 og i 2007 viste lignende undersøgelser, at daværende statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) var storfavorit over for henholdsvis Mogens Lykketoft (S) og Helle Thorning. Før disse valg var der betydelig skepsis blandt oppositionens egne vælgere om, hvorvidt der var en realistisk chance for at vælte Fogh.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Løkke har siden valgnatten kun haft én reel mulighed. Derfor kunne rød blok kalde hans bluff
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- 2 A'er: Juraprofessor vildleder politikere i ny debatbog





































