Bliv abonnent
Annonce

Lenes mest standhaftige væbner

Henriette Kjær er ofte blevet dømt ude i sine 16 år i Folketinget, men har dog formået at holde sig i den konservative top. Senest har hun som politisk ordfører været uvurderlig for Lene Espersen i sagen om de aflyste udenrigsministermøder.
Henriette Kjær er ofte blevet dømt ude i sine 16 år i Folketinget, men har dog formået at holde sig i den konservative top. Senest har hun som politisk ordfører været uvurderlig for Lene Espersen i sagen om de aflyste udenrigsministermøder.Foto: Thit Andersen/Altinget.dk
22. august 2010 kl. 21.01

Foto: Thit Andersen/Altinget.dk

Det var sjovt at være minister i starten af perioden, hvor vi havde posen fyldt med forslag, hvor det blomstrede, og der var gang i den. Nu er det krisetider, der skal spares, og det er lidt op ad bakke. Det vil jeg gerne lade andre om.

Henriette Kjær (K)
Politisk ordfører og gruppeformand

Der har været tidspunkter i de seneste måneder, hvor hendes forsvar for den konservative partiformand er blevet så indædt og virkelighedsfornægtende, at der er blevet grinet af hende. I medierne har hun fået tilnavnet "Komiske Ali" med henvisning til Saddam Husseins informationsminister.

Men den konservative politiske ordfører og gruppeformand Henriette Kjær har ikke desto mindre stået tilsyneladende urokkeligt fast i midten af en af de værste kriser for De Konservative i mere end 10 år - med meningsmålinger i frit fald, mediestorm på den konservative leder og et måske ulmende oprør i det konservative bagland. Indtil videre uden bemærkelsesværdige fodfejl, og indtil videre uden at knivene er blevet trukket frem fra ærmerne i den konservative folketingsgruppe. En bedrift fra den kronisk undertippede Henriette Kjær, der er kommet bag på mange politiske iagttagere.

Men hvilken slags politiker er den som oftest smilende, 44-årige kvinde fra Århus egentlig?

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026