Efter tirsdagens valg til kommunerne stod det klart, at Martin Damm (V) med al tydelighed ikke kunne fortsætte som formand for KL.
Socialdemokratiet, Enhedslisten og SF har flertal i den sytten mand store bestyrelse, hvor Radikale tidligere har været tungen på vægtskålen.
"Jeg har jo vidst, siden vi stod med det endelige landsresultat på valgnatten, at blå blok og Venstre ikke kunne fastholde formandsposten," siger Martin Damm i dag til Nordvestnyt.
Han bekræfter dermed, at han ikke længere skal være formand for KL.
Martin Damm er fortsat borgmester i Kalundborg, men Venstre måtte på landsplan se sig slået af Socialdemokratiet på valgnatten.
Hvem, der skal være formand for KL, står ikke endeligt klart, før der afholdes konstituerende bestyrelsesmøde under Kommunalpolitisk Topmøde til marts.
Mandatfordelingen i KL ser således ud:
- Socialdemokratiet: 7
- Venstre: 5
- Dansk Folkeparti: 1
- Konservative: 1
- Radikale: 1
- SF: 1
- Enhedslisten: 1
Omtalte personer
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Løkke advarer igen og igen mod Enhedslistens hovedbestyrelse. Men dens magt er ikke, hvad den var engang








































