Tanja Nyrup Madsen
Jakob NielsenMandag Morgen får ny redaktionschef
Tanja Nyrup Madsen bliver Mandag Morgens nye redaktionschef, skriver Mandag Morgen i en pressemeddelelse.
Hun kommer fra DR, hvor hun blandt andet har været redaktionsleder for P1 Morgen, erhvervsredaktør og p.t. arbejder som redaktør for et undersøgende dokumentarprojekt.
Chefredaktør på Mandag Morgen og Altinget, Jakob Nielsen, siger om valget af redaktionschef:
”Ud af et stærkt ansøgerfelt har vi valgt Tanja Nyrup, fordi hun besidder en sjælden kombination af journalistisk kompetence og dyb ledelseserfaring. Hun er en skarp, undersøgende journalist, men hun har også stået i spidsen for en modernisering af P1 Morgen, der har ført til et markant højere antal lyttere.”
Ugebrevet Mandag Morgen står på samme måde midt i en modernisering med fokus på vækst og kvalitet, og dette var også med til at gøre opgaven fristende for Tanja Nyrup Madsen, oplyser hun.
Tanja Nyrup Madsen tiltræder stillingen 1. november, efter hun har færdiggjort igangværende projekter ved DR.
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Løkke advarer igen og igen mod Enhedslistens hovedbestyrelse. Men dens magt er ikke, hvad den var engang







































