Den socialdemokratiske politiker Ole Espersen er død, 85 år gammel.
Det oplyser de bornholmske medier.
Ole Espersen var juraprofessor og blev valgt ind i Folketinget i 1973. I en kort periode sad han også i Europa-Parlamentet, som i begyndelsen bestod af udpegede parlamentarikere fra medlemslandene.
Han var formand for DRs bestyrelse, Radiorådet, i to perioder, 1971-74 og 1978-81.
I 1981 blev Ole Espersen justitsminister i Anker Jørgensens regering, selv om efterretningstjenesterne advarede om hans tætte kontakter til diplomater fra den daværende østblok.
Han stod gennem hele sin karriere fast på respekten for grundlæggende retsprincipper og på overholdelse af menneskerettighederne.
Ole Espersen var formand for Det Internationale Rehabiliteringscenter for Torturofre 1986-96.
Da hans tid i Folketinget sluttede i 1994, fortsatte han karrieren som kommissær for demokratiske institutioner og menneskerettigheder ved Østersørådet, og han var også formand for Den Danske Helsinki-Komité for Menneskerettigheder.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet































