
7. maj 2026 kl. 10.02
Det talte ord gælder. Talen er bragt i samarbejder med Danske Taler.
***
Til lykke. Og tak, fordi I stillede op til Folketinget og gik igennem alt det bøvl, der er forbundet med at blive valgt første gang. Væn jer til at få at vide, at I er for unge og uerfarne og ude på at mele jeres egen kage. Nu bliver I også skældt ud for, at I er for veluddannede. Man skulle ellers tro, at det er godt for folkestyret, at de folkevalgte ved noget. Men nej, det er nu også et problem.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Christiansborg fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Indsigt
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat






































