Cykelstjerne på afveje

40 år.
Opvokset i Ikast.
Bor i dag i Herning med Helle og datteren Emma på 7 år.
Proffesionel cykelrytter fra 1988 til 1991.
Verdensmester i landevejscykling 1994.
Startede i 1997 cykelholdet Team home- Jack & Jones, som i dag hedder Team CSC.
2003 til 2005: Direktør hos Ikast-Bording Elite Håndbold.
2005: Direktør på Herning Bladet.
Medlem af Danmarks Cykel Unions bestyrelse siden 2003.
Politisk erfaring
2006 - Næstformand for Konservativ Folkeparti i Hernings vælgerforening.
Christiansborg-boblerne
Altinget.dk vender spotlampen mod nogle af de unge politikere, som ifølge prognoserne står til at komme i Folketinget 13. november. Gennem hele valgkampen bringer vi således en række portrætter af de håbefulde folketingsspirer.
Dette er den fjerde artikel om de nye Christiansborg-boblere.
Tidligere i serien:
29.10.: Johanne Schmidt-Nielsen, EL
31.10.: Sophie Løhde, V
7.11.: Orla Hav, S
"Da jeg cyklede, var jeg endagsrytter, så jeg er glad for, at det er en kort valgkamp. Det handler om at være synlig og være der, når det sker, men på den anden side, så handler det også om at komme over stregen. Det er en hård udfordring mentalt - specielt i paneldebatter. Hvis du sidder helt usynlig og lader være med at bryde ind, så kan det altså gå halvanden time, uden at du får sagt noget. Det gælder om at være lidt offensiv," fortæller Alex Pedersen.
Han kæmper sammen med siddende folketingsmedlem Per Ørum Jørgensen (K) om de konservative mandater i Vestjyllands Storkreds, hvor De Konservative for øjeblikket ligger på vippen mellem et og to mandater.
Verdensmesteren har kun været medlem af De Konservative i tre år, og har de sidste to år været næstformand i vælgerforeningen i Herning.
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde






































