Danske MEP'er slås med usynlighed

Alt for mange af deres indlæg i Danmark bærer præg af, at de er skrevet af studenter og embedsmænd, og at de handler om teknik og ligegyldigheder. Meget få af dem magter at skrive et debatindlæg, hvor de formår at sætte en dagsorden.
Hans Engell
Kommentator
Der er fortsat langt mellem avisartiklerne om de danske medlemmer af Europa-Parlamentet.
En helt ny undersøgelse fra Infomedias Analyseafdeling for Altinget.dk viser, at selv det mest omtalte medlem af Europa-Parlamentet - det er Dansk Folkepartis Morten Messerschmidt - kun er omtalt 1.334 gange i de skrevne danske medier i det sidste år. For de øvrige MEP'er er det langt mindre.
Det er færre omtaler, end de fleste folketingsmedlemmer får. En tilsvarende undersøgelse fra Infomedia over folketingsmedlemmernes synlighed i 2010 viste således, at mere end halvdelen af MF'erne havde flere end 1.300 omtaler om året.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Løkke har siden valgnatten kun haft én reel mulighed. Derfor kunne rød blok kalde hans bluff
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen




































