
13. september 2025 kl. 02.00
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Skal man tro de borgerlige partier, som i sidste uge var samlet til et i øvrigt ganske succesfuldt konvent, er genindførelsen af store bededag som fridag afgørende for Danmark.
Det var i hvert fald det forslag, der stod øverst på listen over de 50 forslag, som de fire partier vil arbejde for at gennemføre inden for de første 100 dage, hvis de får magten.
Der er ingen tvivl om, at forslaget er kampagnemæssigt stærkt. Det er nemt at kommunikere, og det berører mange danskere.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Christiansborg kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat








































