Den hidsige lillebror vil være rød storesøster

Foto: Nils Meilvang/Scanpix
Efter fire år med direkte indflydelse kan Enhedslisten stå over for fire år i den parlamentariske periferi, forvist til de fjerneste dele af Christiansborg. V-regeringen har da også allerede været i gang med den blå slettelak og lægger op til at fjerne flere af de initiativer, Enhedslisten fik forhandlet hjem under den røde regering.
Men fremgang ved valget og en nyvunden position som venstrefløjens største parti i et fragmenteret Folketing, giver alligevel partiet nogle få strenge at spille på. Men melodien kommer langt hen ad vejen til at afhænge af andre partiers valg.
Analysen i partitoppen er således, at partiet ikke som i 2001 er sat helt ud af spillet i en blå skruetvinge af VKO-flertallet. Og i den analyse spiller DF en central rolle.
Indsigt
Simon Kollerup40 årI dag
MF (S), formand, Folketingets Finansudvalg, forsvarsordfører, præsident for Beredskabsforbundet, fhv. erhvervsminister
Elisabet Michelsen60 årI dag
Retspræsident, Retten i Lyngby, formand for Radio- og Tv-Nævnet, formand, Fredningsnævnet for Nordsjælland
Teis Volstrup38 årI dag
Public affairs-konsulent, Grace Public Affairs, 1. suppleant (SF), Folketinget & Europa-Parlamentet
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sin smash tilbage lige i synet
- V-formænd afviser regering med S, hvis den blå drøm brister: "Vi har slået os på det her én gang"
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Holstein gør status på 50 dages regeringsforhandlinger og ser "nul procent" chance for en blå regering







































