Bliv abonnent
Annonce

Derfor kan Løkke blive en dark horse i væddeløbet om EU's topposter

Lars Løkke Rasmussen sidder tættest på døren til højre. Måske han en dag skal overtage Donald Tusks plads? 
Lars Løkke Rasmussen sidder tættest på døren til højre. Måske han en dag skal overtage Donald Tusks plads? Foto: Stephanie Lecocq/Ritzau Scanpix
24. juni 2019 kl. 02.00

Hvis de pludselig synes, de har brug for en pragmatisk, midaldrende, koldblodet, liberal skandinav, så kan de jo bare ringe.

Lars Løkke Rasmussen (V)
Fungerende statsminister

BRUXELLES: Da Lars Løkke Rasmussen, Danmarks fungerende statsminister, torsdag eftermiddag ankom til EU-topmødet i Bruxelles, var det for at hjælpe Margrethe Vestager med at blive formand for EU-Kommissionen.

Men i løbet af Løkkes døgn i den belgiske hovedstad, var det lidt, som om hans egne chancer for at få et andet EU-topjob steg en lille smule, i takt med at Vestagers tog et dyk nedad.

Løkke støtter godt nok Vestager som kommissionsformand af en række åbenlyse grunde.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026