Linda Garlov er blevet suspenderet fra sin stilling som direktør i Dansk Journalistforbund, fordi hun og resten af ledelsen muligvis skulle have haft kendskab til seksuelle krænkelser af medarbejdere. Det skriver Journalistforbundet.
Sagen kom frem 17. november og omhandler om en mellemleder, der skulle have krænket to unge kvinder for flere år tilbage.
Mellemlederen blev onsdag suspenderet for sagen, som er kommet frem på Facebook via #metoo-kampagnen, hvor ofre for seksuelle krænkelser deler deres historie for at bryde med tabuet.
Ledelsen i Dansk Journalistforbund skulle eftersigende have kendt til forhold om chikane uden at handle på det, og derfor er direktør Linda Garlov nu suspenderet, mens en undersøgelse står på.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
Indsigt
- Ny måling: Et nyvalg vil være en gave til Messerschmidt
- Blå partiledere har startet operation bøllebank mod Løkke. Men én af dem har skudt sig selv i foden
- Glem svin og drikkevand. Her er de tre vigtigste opgaver for en ny regering
- I årevis har institut målt partilederes popularitet. Nu sætter formand bundrekord
- Borgernes Partis barnagtige kollaps afslører en større sandhed om fløjpartierne

































