27. juni 2013 kl. 10.29
Som direktør for DR Danmark får Anne-Marie Dohm ansvaret for DRs distrikter rundt om i landet og for et indholdsområde, som ud over regionale nyheder producerer børneprogrammer til DR Ramasjang og DR Ultra, livsstilsprogrammer, samt en række af DRs aktualitets- og debatformater.
Anne-Marie Dohm har været chefredaktør på Nordjyske Medier siden 2011. Inden da var hun rektor på Journalisthøjskolen fra 2007-2011. Hun har desuden været ansat som kommunikationschef i DGI fra 2004-2007 og i Mejeriforeningen fra 2002-2004. Fra 1994-2002 var hun ansat som journalist og reportagechef ved Jyllands-Posten. Anne-Marie Dohm er uddannet journalist fra Danmarks Journalisthøjskole i 1994.
Anne-Marie Dohm afløser Per Krogh Simonsen, som siden april måned har været konstitueret i stillingen. Hun tiltræder efter planen sit nye job den 1. september.
Hun tiltræder efter planen sit nye job 1. september
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Løkke advarer igen og igen mod Enhedslistens hovedbestyrelse. Men dens magt er ikke, hvad den var engang







































